Dni Krzyżowe. Modlitwa o urodzaje.

Dni Krzyżowe to nasza modlitwa o urodzaje i za głodujących na świecie. Po Mszy świętej idziemy z procesją do krzyży na polach z czterech stron Pnikuta.

 W niedzielę przy krzyżu „Pod Smerekami” na Górnym Pnikucie. W tym roku modlitwa o urodzaje połączona była z poświęceniem nowego krzyża postawionego z inicjatywy i staraniem okolicznych mieszkańców.

 W poniedziałek procesja do krzyża na „Cmentarzu Tatarskim” Dla młodszych to okazja do powtórki z historii. Rok 1672 – zwycięska bitwa  z Tatarami. Na tym cmentarzu są także pogrzebani zabici żołnierze w czasie pierwszej wojny światowej. Prawdopodobnie także dwóch żołnierzy z września 1939r.

 We wtorek procesja i modlitwy na pola po wschodniej  stronie Pnikuta. Krzyż przy drodze do Radenic. Napis na krzyżu: „Boże Błogosław”. Od tego krzyża w kierunku południowym rozciąga się dolina , którą nazwaliśmy „Doliną zrzutów” W czasie drugiej wojny światowej samoloty z Anglii zrzucały tu broń i wyposażenie dla partyzantów stacjonujących w lesie koło Pnikuta.
  Środa- to procesja na pola po zachodniej stronie Pnikuta. Krzyż nad Jeziorem.Napis na krzyżu:Boże chroń-2000- Boże stereży. Po modlitwie dla dzieci powtórka geograficzno- historyczna. Trzy zalesione wzgórza to: Zawalisko, Wilków ( po wycince zostały tylko dwa duże dęby) i Kalwaryjka. Na Kalwaryjce w lesie jest krzyż; tam zostali pochowani obrońcy Pnikuta z 1672r.
  W Krukienicach modlitwy o urodzaje były przy Krzyżu Misyjnym, a w Tamanowicach na polu za kościołem.
 

Komentowanie jest wyłączone.