Środa Popielcowa – dawniej Wstępna Środa jest to dzień pokuty oraz pierwszy dzień Wielkiego Postu trwającego do Wielkanocy. W ten dzień kapłan w kościele chrześcijańskim czyni popiołem znak krzyża na głowach wiernych, jednocześnie wypowiadając słowa: “Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
* Środa Popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu trwającego 40 dni.
* Wielki Post nie jest czasem przygnębienia i umartwiania się nad swoimi grzechami co nie oznacza, że nie jest okresem dogłębnego smutku. Wielki Post to czas oczyszczenia serca i nauki miłości do Boga.
* Środa Popielcowa to dzień pokutny a przyjmowany na głowę popiół, jest symbolem umartwiania się, skruchy, odnowy oraz nawrócenia.
* Dzień ten przypomina, że wszyscy jesteśmy sobie równi.
* W Środę Popielcową wszyscy otrzymujemy popiół na głowę, bez względu na to czy możemy przyjąć Komunię Świętą. Nie trzeba się wyspowiadać, aby przyjąć znak pokuty.
* Wyznaczone przez kościół katolicki okresy pokuty, są dniami ćwiczeń duchowych, wzmacniania wiary, odprawiania pielgrzymek, wyrzeczeń i braterstwa.
* Popiół przygotowany jest z liści palmowych lub innych roślin, które zostały poświęcone w zeszłoroczną Niedzielę Palmową.
Środa Popielcowa – ścisły post
* Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego. Osoby, które ukończyły 14 rok życia nie powinny spożywać mięsa ani produktów pochodzenia zwierzęcego, zaś osoby od 18 do 60 roku życia powinny ograniczyć ilość posiłków do jednego sytego oraz dwóch bardzo skromnych.
* Środa Popielcowa jest jednym z dwóch dni postu ścisłego. W dzień ten nie obowiązuje dyspensa.
Co jeść? Jak gotować?
* Dawniej, aby uniknąć kontaktu z jakimkolwiek tłuszczem w Środę Popielcową, wszystkie garnki wyparzano oraz dokładnie czyszczono popiołem.
* Do przygotowania potraw w okresie postnym nie powinnyśmy używać masła ani smalcu. Zamiast tłuszczów roślinnych można używać oleju z oliwek, słonecznikowego, lnianego itp.
* Dawniej w Środę Popielcową jak i pozostałe środy oraz piątki i soboty okresu postnego, wystrzegano się mleka, jako produktu pochodzenia zwierzęcego.
* Tradycyjnie w Środę Popielcową jemy śledzie oraz żur.